PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA I HIV


Ljudi koji žive sa HIV-om često se suočavaju sa različitim izazovima prilikom poseta ustanovama primarne zdravstvene zaštite. Neki od tih izazova uključuju stigmu i diskriminaciju, koje mogu dovesti do nespremnosti osoba sa HIV-om da potraže negu ili da otkriju svoj HIV status zdravstvenim radnicima. Takođe, osobe sa HIV-om su u većem riziku od razvoja određenih komorbiditeta, kao što su kardiovaskularne bolesti, određeni karcinomi i poremećaji mentalnog zdravlja. Pružaoci primarne zdravstvene zaštite treba da budu svesni ovih rizika i da obezbede odgovarajući skrining i upravljanje potrebnom negom za ljude koji žive sa HIV-om.

Razumevanje HIV infekcije, njenog lečenje i važnosti redovne medicinske nege može biti izazovno za neke pojedince. Pružaoci primarne zdravstvene zaštite treba da budu u stanju da efikasno komuniciraju, obezbede potrebne informacije i podršku kako bi osigurali da pacijenti mogu efikasno da upravljaju svojim stanjem.

Pored toga što pužaoci primarne zdavstvene zaštite trebaju biti na prvoj liniji kako za dijagnostiku HIV-a, tako i za prevenciju, oni bi takođe trebalo da budu sve više uključeni u zajednički tretman osoba sa HIV-om zajedno sa specijalistima za HIV. Primarna zdavstvena zaštita pruža stručnost u preventivnoj nezi i lečenju hroničnih stanja, što postaje sve važnije za starije osobe sa HIV infekcijom.

Rešavanje ovih izazova zahteva holistički pristup koji uključuje pristup sveobuhvatnim uslugama primarne zdravstvene zaštite, napore za smanjenje stigme i diskriminacije, kao i pružanje podrške kako bi se pojedincima pomoglo da prevaziđu prepreke i nastave sa svojom zdravstvenom brigom i negom.

U skladu sa rešavanjem pomenutih izazova, jedan važan pristup je integracija službi za HIV odnosno lekara infektologa za lečenje HIV-a iz ustanova tercijarne zdravstvene zaštite sa lekarima primarne zdravstvene zaštite kako bi se poboljšala zdravstvena briga i nega osoba sa HIV-om.

Tokom 2023.godine udruženje "Crvena linija" je započelo s projektom pod nazivom “Improved knowledge for improved health” koji je podržan od strane ELTON JOHN AIDS FOUNDATION. Ovaj projekat, pored aktivnosti usmerenih na prevenciju HIV-a i podršku osobama sa HIV-om, uključuje i aktivnosti jačanja saradnje između Domova zdravlja i Odeljenja za HIV/AIDS – Infektivne klinike, Kliničkog centra Vojvodine, kroz organizovanje edukacija za pružaoce primarne zdravstvene zaštite i kreiranje Vodiča o HIV infekciji namenjenog lekarima primarne zdravstvene zaštite.

"Ovaj materijal je proizveden u okviru projekta „Improved Knowledge for Improved Health “ koji se finansira kroz program RADIAN. RADIAN je saradnja između Gilead Sciences Europe Limited i Elton John AIDS Foundation. Finansiranje se obezbeđuje kroz grantove koje procenjuje i administrira Elton Džon AIDS Fondacija. Gilead nije uključen u izbor i procenu podnosilaca zahteva i izabrane primaoce granta."